JESDER
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 17:49 Bu haber 1195 kez okundu
 
Asla geri adım atmayacağız, mücadeleye devam!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Devlette liyakat yeniden inşa edilmelidir” dedi.
SİYASET Haberi
Asla geri adım atmayacağız, mücadeleye devam!

Rıdvan Eşin

ANKARA - Bugün TBMM 27. Dönem 4. Yasama yılı çalışmalarına başlıyoruz. Mecliste yeni yasama döneminden beklentim başta, Yeni anayasanın omurgası “Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılması” olarak nitelendirdiğimiz yeni ve güçlü bir demokratik parlamenter sistem olmalıdır. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin ve hukuk devletinin en önemli ayaklarından biri olan yargı kurumunun bağımsızlığı, kesin olarak sağlanmalıdır. Adalete erişim hakkının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Devlette liyakat yeniden inşa edilmelidir

Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır. Kamu İhale Yasası değiştirilmelidir. Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmadan kaçınılmalıdır. Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir. Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir. Türkiye israftan kaçınmalı tasarruf yapmalıdır. Eğitim sistemi ve sağlık sistemi yeniden inşa edilmelidir ve erişilebilir olmalıdır.

 İşsizliğin son bulduğu, vatandaşların refaha kavuştuğu, baskılardan uzak ve herkesin söz hakkı ve sözlerini özgürce ifade edebilen, demokrasi, kadın erkek eşitliği, doğaya, sanata, hakça paylaşım ve bilimsel düşüncelere ait bir dönem diliyorum.

Meclisin yeni döneminde başta Aydın olmak üzere ülkemizin yaşadığı sorunların çözümü için açlık ve yoksulluk sona erene dek, hak, hukuk, adalet ve demokrasi tesis edilene dek asla geri adım atmayacağız ve mücadeleye devam edeceğiz.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Ankara, Hüseyin Yıldız, CHP, milletvekili, liyakat
Yorumlar
Haber Yazılımı