Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 12:25 Bu haber 746 kez okundu
 
ASKİ, ödeme belgeleriyle açıkladı
Barajın yapım maliyetini ASKİ ödemektedir
GÜNCEL Haberi
ASKİ, ödeme belgeleriyle açıkladı

AYDIN- Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, son günlerde kamuoyunu yanıltıcı yayınlar nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olduğunu belirterek, “İkizdere Barajı Projesi’nin tüm maliyeti tarafımızca karşılanmaktadır” dedi.

Açıklamada, Efeler, İncirliova ve Koçarlı İlçe merkezleri dahil toplam 30 mahallenin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm maliyetinin Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’nce karşılanmakta olduğu belirtildi.

DSİ ile yapılan protokol gereği, tüm yapım maliyetleri, tesislerin yapıldığı zamanki maliyetler üzerinden değil, tesislerden şehre su verildiği zamanki birim fiyatlara göre güncellenmiş yapım maliyetleri üzerinden, 30 eşit taksite göre Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından DSİ’ye ödemelere başlandığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“İkizdere Barajı ve tesislerinden bitirilmiş olanlardan ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devri yapılan yerler için şu ana kadar DSİ’ye 37.008.262 TL (otuz yedi milyon sekiz bin iki yüz altmış iki Türk Lirası) bedel ödenmiştir. Protokole göre de daha 231.367.416 TL (iki yüz otuz bir milyon üç yüz altmış yedi bin dört yüz on altı Türk Lirası) daha ödeme yapılacaktır.

Proje kapsamında yeni yapımı bitirilen diğer tesislerin de ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devrinden sonra yaklaşık 85.000.000 TL daha tahakkuk yapılacak olup, toplam DSİ’ye ödenecek bedel 350.000.000 TL civarında olacaktır.

DSİ’ye yapılan bu ödemelerden anlaşılacağı üzere, İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm yapım maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmakta ve ödenmektedir.

Yapım maliyetlerinin DSİ veya başka bir kurum tarafından karşılanması söz konusu değildir. Yapılan ödemelerin dekontlarından da anlaşılacağı üzere yapım maliyeti karşılığı DSİ’ye ödeme yapıldığı açıkça bellidir.

İkizdere Barajı ve tesisleri projesinde, tüm maliyetler Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılandığı ve ödendiği bu kadar açık ve net iken, maliyetlerin başka kurumlar tarafından karşılandığını söylemek kamuoyunu yanılmaktan başka bir şey değildir.

Aydın halkının ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

ASKİ'nin yazılı açıklama ekinde gönderdiği İkizdere Barajı Projesi ödeme dekontları da kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Aydın Büyükşehir Belediyesi, ASKİ, İkizdere Barajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı