Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 13:54 Bu haber 1141 kez okundu
 
Artık sadece yoksullar askerlik yapacak
Yeni askerlik sistemi ile ilgili kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yeni askerlik sistemi ile ilgili kanun teklifi, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve 50 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
GENEL Haberi
Artık sadece yoksullar askerlik yapacak

ANKARA- Bedelli askerlik sürekli hale gelecek. Askerlik 6 aya inecek. 30 bin lira olarak belirlenen ücret ise peşin alınacak. Yani artık sadece yoksullar askerlik yapacak.

Teklif olduğu gibi yasalaşırsa, askerlik herkes için 12 aydan 6 aya indirilecek. 6 ayı tamamlayarak terhis olma hakkı elde eden askere (isteğe bağlı olarak) 6 ay daha devam etmesi durumunda 2 bin lira aylık ödenecek. Yeni sistem yasalaştığında, 6 ay askerlik yapmış olanlar terhis olabilecek.

Teklif 1 aylık bedelli askerliğin ise kalıcı hale getirilmesini öngörüyor. 30 bin lira olarak belirlenen ücret ise peşin alınacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin Ramazan Bayramı’ndan önce yasalaşacağını söylemişti. Akar, yeni sistemin detaylarını anlatırken, TSK’ya er olarak giren bir Türk gencinin, şartları yerine getirmesi durumunda generalliğe kadar yükselebileceğini aktarmıştı.

Kanun teklifi ile askerlik hizmet süresinin erbaş ve erler için altı ay, yedek subay ve astsubaylar için 12 ay olması, ihtiyaca göre bir katına kadar arttırılması veya azaltılmasına Cumhurbaşkanı'nın karar vermesi öngörülüyor.

Bedelli askerlik ücreti, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak rakama göre belirleniyor. Uygun görülmesi halinde öğretmenler temel askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilebilecekler.

Emniyet mensuplarının ve jandarma sınıfının askerlik hizmetleri ertelenecek. Doktorlar askerlik temel eğitiminden sonra Sağlık Bakanlığı emrine verilecek. Askerlik lise ve dengi okullarda eğitim görenler için 22, yüksekokul ve üniversitede öğrenim görenler için 28 yaşına kadar ertelenebilecek.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Ankara,Yeni askerlik kanunu teklifi, askerlik, TBMM
Yorumlar
Haber Yazılımı