Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 13:29 Bu haber 525 kez okundu
 
Arıcılara 'aşırı sıcak' uyarısı
Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar arıları strese soktu
GÜNCEL Haberi
Arıcılara 'aşırı sıcak' uyarısı

AYDIN (İHA) - Tabiat olaylarını önceden hisseden özellikleri ile nadir canlılardan biri olan arılar son yılların en sıcak mayıs ayının yaşanması nedeniyle strese girdi. Yaklaşık 40 yıldır ilk defa böylesine ani bir ısı artışı yaşandığını belirten Aydın Arı yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, devam eden sıcaklara karşı arıcıların gerekli tedbirleri almasını istedi.

Ege ve Akdeniz’de yer yer 43 dereceye kadar ulaşan ve güneş altında 55 dereceye kadar hissedilen sıcakların arıları strese soktuğunu belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Haziran temmuz ve ağustos aylarında görmeye alışık olduğumuz sıcaklıklar ile mayıs ayında karşılaştık. Arılar hisli ve mevsimsel olayları önceden hissedebilen canlılardır. Lakin Mayıs ayında ender görülen ani bir sıcaklık artışı arıları bile strese soktu” diyerek arıcıların aşırı sıcaklıklara karşı gerekli tedbirleri şimdiden almasını istedi.

Ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcakların en çok Ege ve çevresinde hissedildiğini belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Arılar aşırı sıcak ve soğuklara karşı oldukça narin canlılardır. Bu nedenle korunması gerekir. Mevsimsel değişikliklere önceden hissetmesine rağmen son yaşana arılar strese girdi. Arıların rahatlaması için arıcılarımızın kovanların havalandırma sistemlerini kontrol etmeli. Arılar için 37 derecenin üzerindeki sıcaklıkların sıkıntıdır. Bu yıl bu sıcaklıkları mayıs ayında görmeye başladık. Arıcılarımızın havalandırma sisteminin yanından kovanları kireçlemesini, örtü tahtası yerine kullanılan malzemeyi izolasyon görevi gören malzemelerle değiştirmelerini öneriyoruz” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Arıcı, sıcak, aşırı sıcak, Aydın Arıcılar Birliği, Ayhan Özdemir
JESDER
Yorumlar
Haber Yazılımı