Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 17:21 Bu haber 1112 kez okundu
 
‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkan Yardımcısı Fikret Ercan, İstiklal Marşı’nın kabulü nedeniyle yaptığı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy’un deyimiyle, “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın" dedi.
SİYASET Haberi
‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’

AYDIN- Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Önderliğinde; 23 Nisan 1920 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasından hemen sonra, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Kurtuluş Savaşı’nın anlam ve önemini belirtecek ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının sembolü olacak milli bir marşının olması gerektiğini anlayıp, İstiklal Marşı’nın doğuş öyküsü anlatan Ercan, “Yüzyıllarca ayakta duran Osmanlı Devleti’nde bile bir Milli Marşı olmamışken, yeni kurulan Cumhuriyetin bir milli marşının yazılması çok önemlidir. Bu nedenden dolayı çalışmalar yapılmaya başlanmış ve bir yarışma açılmasına karar vermiştir” dedi.

CHP İl Başkan Yardımcısı Ercan, İstiklal Marşı’nın kabulünü özetle şöyle anlattı:

“Ülkemizin işgal altında olduğu kısıtlı iletişim imkanları ile ancak duyurulabilen bir ortamda, işgallerden harap ve bitap düşmüş, okuma yazma oranının çok düşük seviyelerde olduğu Türkiye Cumhuriyeti halkının bu yarışmaya katılımının düşük olacağı beklenmiştir. Nitekim de öyle olmuştur. Yarışmaya katılacaklara 6 ay gibi uzun bir süre verilmesine rağmen düzenlenen bu yarışmaya ancak 724 adet şiir aday olmuştur.

Dönemin Milletvekillerinden Mehmet Akif Ersoy, yarışmada para ödülü olduğundan dolayı yarışmaya katılmak istememiştir. Ancak dönemin bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, Mehmet Akif Ersoy'un bu yarışmaya mutlaka katılması gerektiğini, para konusunu halledilebileceğini belirten bir mektup yazmıştır.

Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy yarışmada ‘Ben mebusum müsabakaya katılmam. Ayrıca çok istiyorsanız da bir şiir yazıp size veririm’ diyerek para konusundaki hassaslığını belirtmiş ve evinde bir şiir yazarak ‘Kahraman Ordumuza’ ithaf ettiği şiiri, Milli Eğitim Bakanlığına teslim etmiştir. Çok beğenilen bu şiir seçilen 6 şiire ilave olarak yarışmaya katılmıştır.

12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlığında, yapılan oylama sonucunda, en beğenilen ve anlamlı şiir olarak Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşku ile okunan Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı şiir yoğun tezahürat ve alkışlar eşliğinde oybirliği ile yarışmanın birincisi olarak seçilmiştir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Mehmet Akif Ersoy'un şiiri için ’stiklal Marşı’nda İstiklal davamızı anlatması bakımından büyük bir manası olan mısralar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır;

Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal.

Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır. Bağımsızlık bu milletin ruhudur, karakteridir’ diye belirtmiştir.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin bilincine vararak, atalarımızın emaneti olan yurt topraklarına sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi sonsuza değin yaşatmaktır. İstiklal Marşı’mızın TBMM tarafından milli marş olarak kabul edilmesinin 97. yıl dönümü kutlu olsun.

Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’mızın kahramanları tüm şehitlerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'unda belirttiği gibi "Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın."

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, İstiklal Marşı, Fikret Ercan, Mehmet Akif Ersoy
Yorumlar
Haber Yazılımı