Haber Detayı
21 Eylül 2015 - Pazartesi 04:17 Bu haber 997 kez okundu
 
Akdeniz Meyve Sineği mücadelesi başladı
Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, turunçgillerin yetişme döneminde meyvelere zarar veren Akdeniz meyve sineği için mücadele çalışmalarını başlattı.
YAŞAM Haberi
Akdeniz Meyve Sineği mücadelesi başladı

Aydın'da turunçgil bahçelerinin ana zararlısı Akdeniz meyve sineği olduğunu belirten Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan "Akdeniz meyve sineği, turunçgil meyvelerini kurtlandırmak suretiyle dökümlere ve meyve kalitesinin düşmesine neden olan en önemli turunçgil zararlısıdır. Aynı zamanda dış karantina zararlısı olduğundan meyve ihracatında da sorunlara neden olmaktadır. Turunçgil bahçelerinde her yıl mücadelesi yapılması gereken Akdeniz Meyve Sineği'nin,  mücadeleye başlama zamanını tespit etmek için müdürlüğümüz elemanlarınca her yıl tuzaklama çalışmaları yapılmaktadır. Bu yıl da Aydın'ı temsil edecek şekilde turunçgil bahçelerine Ağustos ayı İçerisinde asılan tuzaklar her hafta kontrol edilerek ergin sineğin çıkışı ve populasyon yoğunluğu izlenmiştir. Ancak mücadelenin başlaması için tuzaklarda sineğin görülmesinin yanı sıra meyvelerin vuruk olgunluğu dönemine gelmesi gerekmektedir ki; bu da meyve kabuğunda hafif renk dönüşümünün başladığı ve meyvenin tatlanıp sulanmaya başladığı dönemdir" dedi.

'Turunçgil üreticileri meyve sineği mücadelesine başlamalı'

Aydın'da turunçgiller için 'vurma olgunluğu' denilen döneme gelindiğini belirterek üreticilerin arı ölümlerini önlemek için ilaçlamadan önce çevredeki arıcıları bilgilendirmesi gerektiğinin altını çizen Bircan, "Üreticilerimizin mücadeleye başlamaları gerekmektedir.  Mücadele ruhsatlı kitlesel tuzakların kullanıldığı biyoteknik mücadele yolu ile ayrıca ruhsatlı ilaçlarla kısmi dal ilaçlaması şeklinde kimyasal mücadele ile yapılmaktadır. Kimyasal mücadele, 7-10 günlük aralıklarla ve ruhsatlı olan ilaçlarla yapılarak hasada 10 gün kalana kadar titizlikle devam etmelidir. Biyoteknik mücadele yöntemi ile kitlesel tuzaklama yapılacak ise bahçelere asılan kitlesel tuzaklar meyve hasadına kadar ağaçlarda asılı kalacaktır. Böylece biyoteknik mücadele ile ilaçlama yapmadan kitlesel tuzaklara gelen Akdeniz meyve sinekleri yakalanarak mücadele sezonu tamamlanmış olacaktır. Ayrıca biyoteknik mücadele yöntemini seçen üreticiler Bakanlığımızın biyoteknik mücadele destek ödemesinden de yararlanabileceklerdir" diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akdeniz meyve sineği müca
Yorumlar
Haber Yazılımı