301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:35 Bu haber 608 kez okundu
 
AK Parti, Srebrenitsa Katliamı’nı andı
AK Parti Aydın İl Başkanlığı, bugün, son dönem insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olan Srebrenitsa Katliamı'nın 23. Yıldönümünü hep birlikte yâd ettiklerini açıkladı.
GENEL Haberi
AK Parti, Srebrenitsa Katliamı’nı andı

AYDIN- Yıldönümüyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın İl Başkanlığı İnsan Hakları Birim Başkanı İbrahim Gündeş, "Bundan 23 yıl önce, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye ve tüm dünyaya ulaşan haberler dolayısıyla tarifi mümkün olmayan acılar yaşadık" dedi. Gündeş, açıklamasına şöyle devam etti:
“Srebrenitsa Katliamı, II. Dünya Savaşı’nda yaşanan kayıplardan sonra Avrupa’da meydana gelen en büyük soykırımın adıdır. Soykırımda katledilenlerin sayısı ise resmi rakamlara göre 8372’dir. Srebrenitsa Soykırımı, Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Cumhuriyeti Ordusu, Sırp Cumhuriyeti siyasi liderlik görevinde olan Radovan Karadziç, Yugoslav Ordusu’nun Generali Momcilo Perisiç, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Sırbistan İçişleri Bakanlığı’ndan doğrudan destek alan paramiliter grubu “Akrepler” (Scorpions) öncülüğünde gerçekleşmiştir. Mağdur insanları korumak için bölgeye gelen Birleşmiş Milletler Hollanda Koruma Gücü’nün (UNPROFOR) gözleri önünde binlerce kişi öldürülmüştür.
8372, 12-77 yaş arası erkek sivil Boşnak topluca katledilmiştir. Kadınlar ise tecavüz ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Bosnalı Sırp askerler Boşnakların bazılarını toplu infaz yerlerinde, bazılarını yollarda, bazılarını dağlarda, katliamdan kaçmak isteyenleri de çeşitli tuzaklar kurarak hunharca katletmişlerdir. Katledilen masum siviller toplu mezarlara gömülmüşlerdir. Daha sonra cesetler gömüldükleri yerden kepçelerle parçalanarak çıkartılıp, kimlikleri tespit edilemesin diye sayıları tahmini 64 olan toplu mezarlara gömülmüştür.
Bu soykırımda asıl sorgulanması ve yargılanması gerekenler Sırp cânilerinden çok; Srebrenica'yı 'Güvenli Bölge' ilân ederek Boşnakların silâhlarını toplayıp onları Sırp kâtillere teslim eden; hava harekâtını kasıtlı olarak engelleyen zamanın BM Genel Sekreteri Butrosgali, Barış Gücü Komutanı Fransız Generali Janvier ve BM Bosna temsilcisi Japon Akashi gibi kişilerdir.
1992-1995 arasında Uluslararası verilere göre Bosna-Hersek'te 312 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kayıpların 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup Bosnalılar dünyanın gözü önünde ve Avrupa'nın göbeğinde sistematik bir soykırıma tabi tutulmuştur.
Şimdiye kadar Srebrenitza etrafında 42 toplu mezar bulundu.  22 bölgede daha toplu mezar olduğu tahmin ediliyor.
Bizler de Srebenitsa Soykırımı’nı unutmadık ve unutturmayacağız. Yönetim Kurulu olarak, yaşanmış olan hazin Soykırımda hayatlarını kaybetmiş kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, geride kalan ailelerine baş sağlığı, metanet ve sağlık dilemekteyiz. Her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz.
Dünyanın neresinde olursa olsun, yapılan haksızlıkların, eziyetlerin, adaletsizliklerin ve soykırımların son bulmasını diliyoruz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, AK Parti, Srebrenitsa Katliamı, İbrahim Gündeş
Yorumlar
Haber Yazılımı