JESDER
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
03 Ekim 2020 - Cumartesi 19:58 Bu haber 1621 kez okundu
 
AGC'NİN ONURSAL BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI
AGC'nin Onursal Başkanı Suat Deniz eşi Ayla Deniz ile birlikte gözaltına alındığı öğrenildi.
ASAYİŞ Haberi
AGC'NİN ONURSAL BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Rıdvan Eşin

Aydın Şafak İnternet Gazetesinin haberine göre "Aydınlı gazeteciler Suat ve Ayla Deniz gözaltına alındı..." başlığı ile verilen haberde şu sözlere yer verildi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Gazeteci Mehmet Özışık’ın sosyal medya üzerinden yayınladığı iddialar hakkında açıklama yaptı. Rektör Aldemir, “Bu alçak yayınla ilgili hukuki süreci derhal başlattık. Şeffaf yönetim anlayışımızla ve ahlaki duruşumuzla verilmeyecek hiçbir hesabımız yok” dedi. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk Aldemir’in şikâyeti üzerine savcılık soruşturma başlatarak yapılan yayında isimleri geçen Aydın Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Suat Deniz ve Ayla Ekin Deniz gözaltına aldı.

Kendisi hakkında sosyal medyada ortaya atılan iddialar için üzgün olduğunu kaydeden Rektör Aldemir şöyle dedi:

“Bugün hayal gücümü zorlayan ve beni dehşete düşüren bir iftira ile karşı karşıya kaldım. Çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. Bir sosyal medya manipülatörü beni burada zikretmeye ar ettiğim bir durumla itham ederek iftira zinciri üretti. Ürettiği iftira zincirinin içeriği ise gerçek niyetinin ne olduğunu bize anlatan bir iftiradır. Sözüm ona gazeteci, görüntülerdeki kişinin yüzde 40 ben olduğumu söylüyor. Ayrıca vücudum üzerinde kriminal inceleme yapıldığını ileri sürüyor. Ayrıca, bu görüntülerle bana şantaj yapılarak bazı ihaleler alınmış ve öğretim üyelerimizin sitemlerini duyurmak için istifa ettiklerini iddia ediyor. Belli ki bu akıl almaz iftiraları yapan tetikçi manipülatör ve onu yönetenler olayın sadece bir eşcinsel münasebet olarak anılmasını istemiyor aynı zamanda da yönetim süreçlerine yayılmış bir zafiyet olarak resmediyor. Böylece olay benim kişiliğimden çıkıyor ve ADÜ'ye, Aydınımıza karşı yapılmış bir itibar katline dönüşüyor.”

İDDİALAR YÖK’TE SORUŞTURULUYOR..

Rektör Aldemir, ortaya atılan iddialardaki video kaydı ile ilgili işlem başlatıldığını ve konunun YÖK tarafından incelendiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bugün, itibar suikastçısı iftiracının anlatmadığı gerçekleşti sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu video kaydını 26 Ağustos 2020 tarihinde bana isimsiz olarak ulaştırılan bir ihbar üzerinden izledim. Ertesi gün derhal, videoda yüzü görünen öğretim üyemiz hakkında inceleme başlattım. İnceleme raporunun tamamlanmasının ardından 11 Eylül'de konuyla ilgili soruşturma başlattım. Hatta 24 Eylül'de yüzü görünen öğretim üyemiz ve devamında yüzü görünmeyen şahıs tespit edilerek YÖK'e ifadeye çağrıldı. YÖK, videodaki kişilerin ayrı ayrı ifadelerini ve itiraflarını alarak kendi soruşturmasını yürütüyor. Kişilik haklarını gözeterek gizlilikle yürütülen bu olayı bağlamından koparıp, bana iftira atacak kadar alçaklaşacaklarını hiç tahmin etmemiştim.”

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI..

Savcıları göreve davet eden Rektör Aldemir, söz konusu videodaki öğretim üyesinin kimliğini soruşturma gereği gizli tuttuklarını ancak sosyal medyada yayınlanan iddialarda öğretim üyesinin kimliğinin ortaya çıkartılmasının gazetecilik etiği ile bağdaşmadığını kaydederek “Bu çirkin olay, ADÜ öğretim üyesinin inceleme ve beyanına göre ADÜ'de ya da Aydın'da gerçekleşmemiştir. Dolayısıyla bu olay üzerinden kimse ADÜ ve Aydın ilimizin itibarına dil uzatma haddine sahip değildi. Bu alçak yayınla ilgili hukuki süreci derhal başlattık. Şeffaf yönetim anlayışımızla ve ahlaki duruşumuzla verilmeyecek hiçbir hesabımız yok. Aydınımızın ve üniversitemizin itibarını bedeli ne olursa olsun, sonuna kadar koruyacağız. Bu iftirayı atanları Allah'a havale ediyorum” dedi.

GAZETECİLER GÖZ ALTINA ALINDI..

Rektör Aldemir’in hukuki süreci başlatmasının ardından Mehmet Özışık’ın yaptığı yayında isimleri geçen gazeteciler Aydın Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Suat Deniz ve Ayla Ekin Deniz gözaltına alındı.

ADÜ Rektörü Osman Selçuk Aldemir’e kumpas kurma iddiasıyla isimleri gündeme gelen gazeteciler Suat Deniz ve Ayla Ekin Deniz’in Aydın Emniyet Müdürlüğü ekiplerince evlerinde yapılan aramada telefon, bilgisayar gibi dijital materyallere el konulduğu ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözetim altında tutuldukları öğrenildi.

ADÜ Rektörü Aldemir'in şikâyeti üzerine savcılık emriyle gözaltına alınan gazeteciler Suat Deniz ve Ayla Ekin Deniz’in sorgulamasının devam ettiği bilgisine ulaşıldı.

Kaynak: Aydın Şafak

http://www.aydinsafak.com/aydinli-gazeteciler-suat-ve-ayla-deniz-gozaltina-alindi-h4012.htm?fbclid=IwAR0vqDoD3RQ-4lHygMs0Nw0QKeUOPPJuqUkVP3ldugYFXFBpcexvNB6PTQQ

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Suat Deniz, Ayla Deniz, ADÜ, Rektör, Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir
Yorumlar
Haber Yazılımı