Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 14:19 Bu haber 1765 kez okundu
 
ADÜ’lü tarihçilerden bir ilk
Günver Güneş ve Müslime Güneş’in, Uluslararası Sempozyum’da ilk kez Türk Milli Futbol Takımı İle İlgili bildiri sundukları bildirildi.
KÜLTÜR Haberi
ADÜ’lü tarihçilerden bir ilk

AYDIN- Atatürk Araştırma Merkezi ve Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih Fakültesi iş birliğiyle Romanya’nın Köstence şehrinde 04-06 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye-Romanya İlişkileri: Geçmiş ve Günümüz konulu uluslararası bir sempozyum düzenlendi. Ovidius Üniversitesi salonlarında gerçekleşen sempozyumda açılış konuşmalarını Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sorin Rugina, ATAM Başkanı Prof. D.r Mehmet Ali Beyhan ve Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş yaptı. Açılış panelinin ardından oturumlara geçildi. Sempozyumda altmış dört adet bildiri, beş oturum halinde eş zamanlı olarak üç salonda sunuldu.

Sempozyumla ilgili yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

“Sempozyumda sunulan bildiriler ile derin tarihî, kültürel, siyasî ve ekonomik bağlara sahip iki ülke olan Türkiye ve Romanya’nın ilişkileri değerlendirildi, iki ülke arasındaki münasebetler iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde arttırmaya yönelik hedefler hayata geçirildi.

Sempozyum ile geçmişten günümüze iki ülke arasındaki ortak tarihe ışık tutulmuş; diplomatik, siyasî, ekonomik, kültürel ve eğitim ilişkileri tartışılarak gelecek için ortak bakış açıları üretilmesine katkı sağlanmıştır. Sempozyum iki ülke arasındaki ortak tarihî, siyasî, ekonomik, sosyal ve kültürel münasebetler hakkında çalışma yapan araştırmacılara bu araştırmalarını sunabilecekleri ve uluslararası düzeyde duyurup tanıtabilecekleri bir ortam yaratmıştır.

Bu Sempozyumda Türk Milli Futbol takımı da ilk kez araştırma konusu olmuştur. ADÜ’den Yrd. Doç. Dr. Günver Güneş ve Müslime Güneş hazırladıkları İlkler; Futbolun Buluşturduğu İki Ülke Türkiye ve Romanya başlıklı ortak bildiri de Türk- Romen İlişkilerine farklı bir pencereden yaklaşarak Türk Milli Futbol Takımı’nın ilk milli maçı üzerinden spor-siyaset ekseninde Türkiye –Romanya ilişkilerine temas etmişlerdir.

Akademik düzeyde ilk kez Türk Milli Takımı araştırma konusu olurken, Akademik çevreler Günver Güneş ve Müslime Güneş’in araştırmasının Türkiye Cumhuriyeti ve Türk spor tarihi çalışmalarında farkındalık yaratacağı, metod açısından yenilikleri bünyesinde barındırdığı, bu çerçevede yeni bir ses, yeni soluk, yeni bakış açıları getirdiği ifade edilmiştir.

Günver Güneş ve Müslime Güneş yoğun ilgi gören araştırmaları hakkında verdikleri bilgide, Türk ve Romen spor tarihi açısından önemli bir yere sahip olan temas hiç şüphesiz kendi dönemi içinde yeni gelişmeye ve hızla popülaritesi artmaya başlayan futbolun iki ülke arasındaki yakın ilişkiye etkisine ışık tutacağını ifade etmişlerdir.

Bu araştırmada Türkiye Romanya ilişkilerine sıra dışı bir açıdan futbol karşılaşmaları boyutundan yaklaştıklarını, Romanya Türkiye ilişkileri başlarken hiç şüphesiz tarihte yer eden, akılda kalan siyasal ekonomik temaslar değil, Türk Futbol Milli Takımı’nın ilk kez resmi olarak bir yabancı ülke ile karşılaşması Romanya ile olduğunu kaydetmişlerdir.

Türk Milli Futbol Takımı’nın en çok 23 kez ile en çok karşılaştığı yabancı ülkenin Romanya olması, Şu an Türk Milli Takımı’nın Teknik Direktörü’nün Romanyalı olması, Galatasaray’ın Avrupa Kupaları başarılarında Romen futbolcuların iz bırakması ilginçtir.

Yeni Türkiye Devleti oluşturduğu milli futbol takımı ile daha Cumhuriyet kurulmadan üç gün önce 26 Ekim 1923 tarihinde Türk Milli Takımı’nın Romanya’ya karşı oynadığı müsabaka tarihte yabancı bir devletin milli takımına karşı oynadığı ilk resmi maçtır. Taksim Stadı’nda oynanan maçı Çek Kratky yönetmiş, Maç 2-2 beraberlikle sona ermiş, Türk Milli Takımı ilk gollerini Zeki Rıza Sporel ile kaydetmişti.

Yeni Türkiye’yi, bir an önce modern zamanların en önemli sportif etkinliği olan futbolla dünya kamuoyunun gündemine getirmeyi ve Türk ulusunun çağdaş dünyadan hiçbir anlamda geri kalmadığı ispatlamayı amaçlayan milli maç oynama girişimi, zor şartlarda yürütülmüştü. Her şeyden önce büyük bir maddi imkânsızlık söz konusuydu.

Örneğin, bir teknik direktör bulmak mümkün olmadığından, bu görevi Ali Sami Bey bizzat üstlenmek zorunda kalmıştı. Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynanan bu maç, herhangi bir spor müsabakası olmanın çok daha ötesinde anlamlar ifade etmekteydi.

Batı karşısında uzun süredir geri adım atan bir toplumun batı'nın karşısına onun ‘usta’ olduğu bir alanda bizzat onun yöntemleriyle çıkması ve hepsinden önemlisi batı karşısında duyduğu ezikliğin geride kaldığını göstermesi açısından bu maça büyük önem atfedilmişti

 İlk milli maçımızın araştırma konusu olması şüphesiz Türk Futbol tarihi yazımına ve futbol tarihi araştırmalarına da derinlik kazandıracaktır.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, ADÜ, Günver Güneş, Müslime Güneş, Milli Takım
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ADÜ’lü tarihçilerden bir ilk
ADÜ’lü tarihçilerden bir ilk
Yorumlar
Haber Yazılımı