Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:15 Bu haber 1282 kez okundu
 
ADÜ’den Engelli Dostu Kütüphane
2018 yılı Kasım ayında yeni binasında hizmet vermeye başlayan Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kütüphanesi “Engelli Dostu” bir kütüphane olarak hizmetlerini yürütüyor.
GENEL Haberi
ADÜ’den Engelli Dostu Kütüphane

Bilgi Koleji

AYDIN- Bölgenin tek araştırma kütüphanesi olan, 24 saat açık çalışma salonları bulunan, modern mimari binaya sahip olan ve birim kütüphaneleri ile birlikte 100.000 Kitaba sahip olan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı aynı zamanda “Engelsiz” bir kütüphane olduğunu kanıtladı.

15 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından düzenlenen “Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı”nda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kütüphane binası ödüle aday olmaya hak kazandı. Yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekanlara, eğitsel imkanlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlayan çalıştaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Engelli Çalışma Grubu Yürütücüsü Zeliha Koçak Tufan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal başta olmak üzere Üniversite rektörleri, ADÜ’yü temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın ve üniversitelerdeki engelli öğrenci birim sorumluları katıldı. Bu çalıştayda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kütüphanesi mekanda erişim konusunda yapmış olduğu çalışmalardan dolayı “Turuncu Bayrak” adayı olmaya hak kazandı. Merkez Kütüphane yeni binasında mekânsal anlamda engelliler için şu düzenlemeler yapıldı:

Kütüphane girişinde yer alan kartlı geçiş kapıları sesli ve ışıklı uyarı vermektedir. Kartlı giriş kapıları tekerlekli sandalye geçecek mesafede montajlandı.

Ayrıca engelli kullanıcılar için bariyerli bir geçiş kapısı vardır. Yani kartlı geçiş alanında sorun yaşayabilecek engelli personel, öğrenci bu bariyerden geçebilecek.

Asansörler engellilerin kullanabileceği standartta hazırlanmıştır. Asansör Çağırma düğmesi alçak olup asansör sesli uyarıda bulunuyor.

Her katta engelli tuvaleti yer almakta.

Merkez Kütüphane binası engelli kullanıcıların, araştırmacıların kütüphane kullanımını kolaylaştıracak mekânsal düzenlemelerin yanı sıra aşağıda detaylı bilgilerin yer aldığı özel koleksiyonu engelli kullanıcılarının hizmetine sunmakta.

Kütüphane giriş katında “Engelsiz Erişim Birimi” bulunmaktadır. Bu birimde Braille alfabesi ile yazılmış 90 adet kitap, tarayıcı, sesli bilgisayar bulunmaktadır. Masa ve sandalye donanımı engellilerin kullanımına uygundur. Aynı zamanda bu birimde 2210 adet sesli kitap görme engelli kullanıcıların hizmetine sunulmakta.

Birinci katta ise sadece engelli öğrencilerin faydalanabileceği bir grup çalışma odası bulunmakta.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, ADÜ, Engelli Dostu Kütüphane, Zehra Zümrüt Selçuk
Yorumlar
Haber Yazılımı