Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 19:12 Bu haber 1221 kez okundu
 
ADÜ pilot üniversite oldu
Aydın’da tarım ve hayvancılığın daha optimum şartlara taşınması ve reel ekonomiye en üst düzeyde katkı sunulması amacıyla hayata geçirilebilecek projeleri konuşmak ve tartışmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla Bakanlık Hayvancılık Şube Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan’ın katıldığı toplantının gerçekleştiği bildirildi.
EKONOMİ Haberi
ADÜ pilot üniversite oldu

AYDIN- ADÜ’den yapılan açıklamaya göre, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi’nde Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Veteriner ve Ziraat Fakültesi Dekanları ve ilgili fakültelerin bölüm başkanları da katıldı.

Tarım ve hayvancılığın sadece problemlerinin değil, sektörü daha iyiye götürmek için nelerin yapılabileceğinin de tartışıldığı toplantıda, üretimsel problemleri çözmek amaçlı sahaya yönelik çalışmaların yapılmasına, üreticiyi güçlendirip rekabet gücünü arttıracak bilimsel çalışmaların sahaya yansıtılması gerekliliğine dikkat çekildi. Üreticinin üretme gücünün ve motivasyonunun arttırılmasının ülke ekonomisini güçlendireceği, bu amaçla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin her türlü desteği vereceği Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir tarafından belirtildi.

ADÜ Tarım ve Hayvancılıkta Pilot Bir Uygulamanın Öncülüğünü Yapacak

Aydın’a katma değer getirecek büyük bir projenin ilk adımını attıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile konuyla ilgili geçen hafta Ankara’da yüz yüze görüştüklerini söyledi. Bakanlığın, Türkiye genelinde oluşturduğu iki pilot üniversiteden birisi olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin çalışmalar yürüteceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Üretilen her proje reel sektöre dokunacak. Zaman içinde Üniversitemizin Ziraat ve Veteriner Fakülteleri Tarım Bakanlığının bir kuluçka merkezi, Ar-Ge Merkezi gibi çalışıyor olacak. İncir, kestane, zeytin, pamuk gibi İlimizin lokomotif ürünlerinin yanı sıra et ve süt besiciliğinde de üreticiden tüketiciye daha çok kazanç sağlayacak şekilde dağıtımın sağlanması için çalışmalar yürütülecek. Tarım ve hayvancılık alanında şehir, bölge ve ülke ekonomisine pozitif katkı oluşturabilecek projelerin öncülüğü yapılacak” dedi.

Hayvancılık Şube Müdür Yardımcı Cengiz Ceylan, toplantının çok verimli geçtiğini, Bakanlık olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin konuya duyarlılığından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Ayrıca daha somut adımlar atmak için bu toplantının ikincisini Tarım ve Orman Bakanlığı’nda, Aydın tarımına katkı ve emek vermiş ilgili paydaşların üniversite öncülüğünde katılımıyla Bakan Pakdemirli’nin de teşrifleriyle yapmak istediklerini belirtti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, ADÜ, Osman Selçuk Aldemir, Cengiz Ceylan
Yorumlar
Haber Yazılımı