Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:49 Bu haber 2046 kez okundu
 
ABD viskisi ile purosunda vergi indirildi
Cumhurbaşkanı Kararı ile ABD menşeili 22 kalem ürünün ithalatında alınan ek gümrük vergisi oranları, yarı yarıya indirildi.
EKONOMİ Haberi
ABD viskisi ile purosunda vergi indirildi

AYDIN- ABD’nin Türkiye’den çelik ithalatında ek gümrük vergisi oranını yüzde 50’den yüzde 25’e çekmesinin ardından Türkiye de, mütekabiliyet esası ile ABD menşeili 22 kalem ürünün ithalatında alınan ek gümrük vergisi oranlarını yarı yarıya indirdi. Gümrük vergisi düşen ürünler arasında ABD’den ithal viski ve purolar ile ceviz ve badem de var.

Amerika Birleşik Devletleri Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1130), 22 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Amerikan viskisi de dahil 22 üründe gümrük vergisi yarıya indi

ABD Başkanı Donald Trump’un imzaladığı kararname ile ABD’nin Türkiye’den çelik ithalatında uyguladığı yüzde 50’lik ek gümrük vergisi oranı, yüzde 25’e indirilmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, ABD’nin ek gümrük vergisi indirimine, mütekabiliyet esası gereği aynı şekilde karşılık verildi. Bu kapsamda viski gibi bazı alkollü içkiler, purolar, kozmetik ürünleri ve bazı motorlu taşıtların da aralarında bulunduğu ABD menşeili ithal ürünlerde ek mali yükümlülükler yarı yarıya indirildi.

ABD’nin ithalata ek gümrük vergisi: Hangi ürünlerde ne oldu?

21 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren karar ile; 11/6/2018 tarihli ve 2018/11973 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Amerika Birleşik Devletleri Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Kararın eki tabloda değişiklik yapıldı.

Böylece 15 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı ABD menşeili ürünlerin ithalatında iki kat artırılan ek gümrük vergisi oranları, son kararla yeniden yarıya indirildi.

Yayımlanan kararla birlikte bazı ABD menşeili ürünlerde 21 Mayıs 2019 tarihi itibariyle eski ve yeni ek gümrük vergisi oranları şöyle oldu:

Diğer sert kabuklu meyveler (badem, ceviz) yüzde 20’den yüzde 10’a,

Pirinç yüzde 50’den yüzde 25’e,

Alkollü içkiler (viski), likörler ve diğer alkollü içkiler yüzde 140’dan yüzde 70’e,

Yaprak tütün ve tütün ürünleri (purolar) yüzde 60’dan yüzde 30’a,

PVC yüzde 50’den yüzde 25’e,

Binek otomobil yüzde 120’den yüzde 60’a,

Kozmetik ürünleri yüzde 60’dan yüzde 30’a.

ABD ile ticaretteki sürecin seyri

ABD’de Donald Trump yönetimi, 2018 yılı Mart ayında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden ithal çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamaya koyarken, bazı ülkelere istisna tanımıştı.

Ek gümrük vergisi uygulaması Türkiye’den ABD’ye çelik ihracatında sert düşüşe yol açarken, ABD bu kez, 13 Ağustos 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’den ithalatta çelik ve alüminyumdaki gümrük vergilerini iki katına çıkarmıştı. Kararla, Türkiye’nin çeliğinde ek gümrük vergisi yüzde 50, alüminyumda yüzde 20 olmuştu.

Buna karşılık Türkiye, mütekabiliyet esası gereği, ilk olarak Bakanlar Kurulu’nun 25 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’nin Mükerrer sayısında yayımlanan Amerika Birleşik Devletleri Menşeili Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Karar’ı ile 21 Haziran 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, aralarında bazı alkollü içkiler, kozmetik ürünleri ve motorlu taşıtların da bulunduğu bazı ABD menşeili ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülükleri uygulamaya koymuştu.

ABD’nin 13 Ağustos’ta vergi oranlarını iki katına artırması üzerine de, 15 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile aynı ABD menşeili ürünlerin ithalatında uygulanan ek mali yükümlülükleri yüzde 100 oranında artırmıştı.

Karşılıklı uygulamalar sürerken, Trump yönetimi geçen hafta aldığı kararla, Türkiye’yi, ABD’ye bazı ürünlerin gümrüksüz girişine imkan sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) çıkartırken, Türkiye’den çelik ithalatında uygulamadaki yüzde 50 oranında gümrük vergisini yüzde 25’e çekti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Resmi Gazete, ABD, Viski, Puro, Vergi indirimi
Yorumlar
Haber Yazılımı