Haber Detayı
08 Ağustos 2015 - Cumartesi 11:51 Bu haber 722 kez okundu
 
AB Heyeti Kuşadası’na hayran kaldı
Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ile görüşen Avruya Birliği AB Heyeti, Kuşadası için yaşama geçirilebilecek projeler ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.
RESMİ İLAN Haberi
AB Heyeti Kuşadası’na hayran kaldı

Ekonomik Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı ve Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projelerden Sorumlu Müsteşar Francois Begeot ile Avusturya Elçiliği’nden Astrid Wein ve Valentina Koca’nın yer aldığı AB heyeti, iki günlük Kuşadası ziyaretinde doğal ve tarihsel zenginliklere hayran kaldı.

AB Komisyonu Heyeti’ne Kuşadası programı esnasında ilçenin tarihi, kültürel ve doğal mirasının tanıtımı amacıyla Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ile birlikte Kadı Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, Arkeolog Levent Kutbay,  EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, profesyonel turist rehberi Vecdi Şerifoğlu bilgi vererek eşlik etti. Gezisine Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndan başlayan heyet, daha sonra Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi ile devam etti. AB heyeti, zeytinyağı üretimi, kullanımı ve halen çalışır durumda olan 2500 yıllık tarihsel süreci anlatan Müze karşısında hayranlıklarını gizleyemedi.

Zeytinyağı Müzesi’nin ardından, heyet Anaia-Kadıkalesi arkeolojik kazı alanını da gezdi. AB Heyeti, Kuşadası ve civarının sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihsel zenginliklerden çok etkilendiklerini ifade etti. Tarihi Kaleiçi bölgesinde yer alan Güvercinada, Liman, Kervansaray, Yıldırım Caddesi ve Cephane Sokak’ı da gezen heyet programlarının ikinci gününde ise Efes Antik Kenti ve Meryem Ana evini ziyaret etti.

BAŞKAN KAYALI’YA ZİYARET

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’yı makamında ziyaret eden Francois Begeot, AB tarafından katılım öncesi mali yardım aracı olarak tanımlanan IPA döneminin 2007-2013 yıllarını kapsayan bölümünün sonuna gelindiğini ve bu dönemde Kuşadası Bölgesel Katı Atık Yönetimi Projesi’nin 2009 yılında tamamlandığını belirterek “Bundan böyle 2014- 2020 yıllarını kapsayan ikinci IPA dönemi başladı. Önümüzdeki dönemde yer alacak projeler ile ilgili faaliyetlerin koordinasyonları AB Bakanlığı başta olmak üzere ilgili Bakanlıkların sorumluluğuna verildi. Türkiye’ye bu dönemde 4.5 milyar Avro ayrıldı” dedi. Ziyarette Kuşadası için yaşama geçirilebilecek projeler konusunda fikir alışverişinde bulunularak birlikte çalışma ve işbirliği konusunda mutabakata varıldı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: AB Heyeti, Kuşadası
Yorumlar
Haber Yazılımı