Haber Detayı
28 Ağustos 2017 - Pazartesi 09:39 Bu haber 855 kez okundu
 
735 yıldır yaşatılan gelenek
Dedebağ Hayrı, binlerce kişiyi bir araya getirdi
KÜLTÜR Haberi
735 yıldır yaşatılan gelenek

AYDIN- Aydın’ın Karacasu ilçesinde bu yıl 735.’si düzenlenen Dedebağ Keşkek Hayrı’na 15 bin kişi katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen meraklıların da katılımı ile gerçekleştirilen hayırda bin 200 kilo buğday ve bin 200 kilo etten hazırlanan 55 kazan keşkek dualar eşliğinde tüketildi.

Son 30 yıldır Karacasu Afrodisias Kültür Sanat ve Tanıtım Festivali ile aynı tarihlerde gerçekleştirilen Dedebağ Keşkek Hayrı’nın bu yıl 735.’si on binlerin katılımı ile yapıldı. Türkistan'da doğan ve Hoca Ahmet Yesevi'den feyz alan, ‘Horasan Eri Dede’ olarak anılan, hayvancılıkla uğraşan, doğayı koruyan, çevresine örnek bir kişinin Dedebağ bölgesine yerleşmesi ile başlayan bölgenin gelişimi, bu muhterem kişinin koruyucu özelliğinin yanı sıra hayırseverliği ile başlayan, tarihi Kırkpınar Güreşlerinden bile eski olan geleneğin 735 yıldır yaşatıldığını ifade eden Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, “Dayanışma, kaynaşma ve yardımlaşmanın 8 asırlık örneği olan Dedebağ Keşkek Hayrı, bir kez daha Karacasulu ve ilçe dışından vatandaşlarımızı buluşturdu” dedi.

Bin 200 kilo buğday ve bin 200 kilo etten hazırlandı

İlçenin birbirinden güzel 25 yaylası arasında yer alan Dedebağ Yaylası'nda, Cuma Mahallesi Cami ve Kur'an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nce düzenlenen etkinliğe katılan 7'den 70'e her yaştan yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Karacasulularla buluşan ve geceden katıldıkları keşkek yapım işinde sabaha kadar çalışan birbirini tanımayan kişilerin dayanışması parmak ısırttı. Bir gece önceden kazanlarda ıslatılarak yumuşamaya bırakılan bin 200 kilo buğday ile bin 200 kilo etin haşlanmasının ardından elle ayıklanarak hazırlanan 55 kazan keşkeğin yanında bir ton biberden hazırlanan turşu ve kara fırınlarda pişirilen 10 bin adet ekmek konuklara ikram edildi.

Hazırlıklar sabaha kadar sürdü

Dedebağ Hayrı için bir gece önceden yaylaya gelen onlarca vatandaş, dernek yönetimince görevlendirilenlerle birlikte sabaha kadar hazırlık yaptı. Gece yarısı hayıra destek veren vatandaşlarla birlikte gruplar halinde etleri hazırlayan İlçe Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı ve Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı ilgi odağı oldu. Tamamen gönüllülük esasına göre yapılan çalışmalarda ellerine eldiven giyerek etlerin kemiklerinden ayıklanması ve ufalanmasında saatlerce çalışan protokol üyeleri Karacasulular başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışından gelenler tarafından takdir edildi.

Sabah erken saatlerde dağıtım başladı

Pazar sabahı erken saatlerde sıraya giren binlerce vatandaş, 55 kazan keşkek, turşu ve karafırın ekmeğinden almak için sabırla bekledi. Piknik havasında geçen ve alandaki çamların altında gruplar oluşturarak ortak kaplarda keşkek kaşıklayan vatandaşlar, okunan surelerin ardından dua ettiler. Öğlen saatlerine varmadan 55 kazan keşkek tamamen tükendi. Belli bir düzen ve saygı çerçevesinde gerçekleştirilen hayır sırasında yenen keşkeklerin bir bölümü ise yine kaplarla evlere taşınarak hayra gelemeyenlere ulaştırıldı. Bir sonraki yıl yapılacak olan hayır için de dernek yönetimince bağışlar toplanmaya devam etti.

55 kazan keşkek hazırlandı

Karacasu Cuma Mahallesi Muhtarı ve Cuma Mahallesi Cami ve Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Osan, davetlilere bin 200 kilo et ve bin 200 kilo buğdaydan yapılan 55 kazan keşkek ile 1 ton biber turşusu ikram edildiğini söyledi. Etkinlikte 10 bin ekmeğin tüketildiğini belirten Muhtar Osan, yurdun çeşitli yerlerinde bulunan bütün Karacasululardan destek geldiğini dile getirdi. Mehmet Osan, “Geleneksel olarak yaptığımız keşkek hayrının bu yıl 735. yılı. Atalarımızdan kalma bu geleneği gelecek nesillere aktarmak adına derneğimiz ve mahalle sakinleri olarak her yıl hayrımızı daha da ileriye götürmek için çalışmalarımızı gönüllü olarak sürdürüyoruz. Bu yıl 15 bin kişi hayrımıza iştirak etti. Bu geleneğin yaşatılmasında emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Köşger’den hayırda emeği geçenlere teşekkür

Hayrın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Dedebağ’da bulunan zat, Anadolu’nun manen fethedilmesinde önemli rol oynamış alperenlerden birisi. Allah, cümle şehitlerimizi, alperenlerimizi rahmet eylesin. Onların bize bıraktığı bu vatanı ilelebet payidar kılsın. Onların torunları olarak; bu bayrak ve bu vatan üzerinde yaşayanlar olarak, sonsuza kadar onları hayırla yad ederek, onlara layık olmaya çalışarak bu ülkenin gelişmesini ve kalkınmasını devam ettirelim. Bu hayrın 735 yıldır gerçekleşmesinde emeği geçen kaymakam hanıma, belediye başkanına, dernek yönetimine, ekip arkadaşlarına ve bu hayır için buraya koşarak gelen hayırsever vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 735. Geleneksel Dedebağ Keşkek Hayrı’nı organize eden dernek yönetimine bir telgraf göndererek hayra katılanlara selamlarını iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında, "Geleneksel Karacasu Dedebağ Keşkek Hayrı’na davetiniz için teşekkür ediyorum. Gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak, korumak ve yaşatmak amacıyla her yıl tekrarlanan bu tür etkinliklerin, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularımızın pekişmesine vesile olacağına inanıyorum. Dayanışmanın ve yardımlaşmanın güzel bir örneği olan bu etkinliğe katkıda bulunan herkesi tebrik ediyor, aziz vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum" dedi.

Mevlit okunup dua edildi

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ve Mustafa Savaş, Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Ali Akar, belediye meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yaklaşık 15 bin vatandaş katıldı. Sabahın erken saatlerinde keşkeğin dağıtımına başlanırken, Karacasu ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Dedebağ’da keşkeğin tadına bakanların yanı sıra, evlerine de keşkek götürmek isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Geleneksel hayır etkinliği farklı illerden birçok kişiyi bir araya getirirken, katılımcılar Dedebağ Dede’nin Kabri'nde dua etti.

Vali Köşger, hayırseverin yaptırdığı Mescidi açtı

Şükrü Büyükgümüş ve annesi Hatice Büyükgümüş tarafından yaptırılan, Dedebağ Hayır alanında önemli bir ihtiyaç olan mescidin açılışını ise Vali Yavuz Selim Köşger tarafından gerçekleştirildi. Vali Köşer, mescidi yaptıran Büyükgümüş ailesine teşekkür etti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Karacasu, Dedebağ Keşkek Hayrı, Mustafa Büyükyepıcı
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
735 yıldır yaşatılan gelenek
735 yıldır yaşatılan gelenek
735 yıldır yaşatılan gelenek
735 yıldır yaşatılan gelenek
735 yıldır yaşatılan gelenek
Yorumlar
Haber Yazılımı