Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
14 Ağustos 2018 - Salı 19:38 Bu haber 2165 kez okundu
 
73 yaşında, Halk Kütüphanesi’nin en yaşlı üyesi
Hüseyin Yavaş, 73 yaşında köy evinde bir kitap aşığı. Halk Kütüphaneleri’nin halka açık olduğunu 70 yaşında öğrendi.
KÜLTÜR Haberi
73 yaşında, Halk Kütüphanesi’nin en yaşlı üyesi

Bilgi Koleji

AYDIN- Aydın’ın Karacasu ilçesi Hacıhıdırlar Mahallesi’nde yaşayan Hüseyin Yavaş, 70 yaşında tanıştığı Halk Kütüphanesi’nin en yaşlı müdavimi oldu. Yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen 15 günde bir kütüphaneye giderek roman ve hikaye kitapları alan ilkokul mezunu, inşaat işçiliğinden emekli 73 yaşındaki Yavaş, “Bulduğum her şeyi gözden geçiririm. Okumaktan ben bir tat alıyorum, zevk alıyorum. Seviyorum okumayı. Bilgi sahibi oluyorum. O zamanki, o dönemdeki olayların yorumunu kazandırıyor bana. Bilgi sahibi yapıyor” diyerek kitaplara olan düşkünlüğünü ifade etti.

İlkokulda okuma yazmayı öğrenmesinin ardından eline ne geçtiyse okuduğunu ifade eden Yavaş, gençlik dönemlerinde parasızlık nedeniyle kitap alamadığını anlattı. 70 yaşına gelene kadar Halk Kütüphaneleri’nin yalnızca öğrencilere hizmet verdiğini düşündüğünü kaydeden Yavaş, “Bir gün kahvehanede otururken kahvehaneciye dedim ki keşke bu kütüphaneler herkese açık olsa, oradan kitap alsam. Kahvehaneci de ‘amca zaten kütüphaneler herkese açık, sen de gidebilirsin’ dedi, adeta havalara uçtum. 3 senedir 15 günde bir kitap almak için şehirdeki kütüphaneye giderim. Sağ olsun, yakından ilgileniyorlar” dedi.

Okuduğu kitaplar içinde en çok İnce Memed’i sevdiğini ve ayrı bir tat aldığını kaydeden Yavaş, gençlere de kitap okumalarını tavsiye etmeyi unutmadı. Yavaş, “Gençlerin hepsine okumalarını tavsiye ediyorum. Okumanın yaşı yok. Bu yaşta ben okuyorsam herkes okur. Okuldaki kitapla iş bitmiyor. Kitap insana tecrübe kazandırıyor, bilgi sahibi yapıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Karacasu, Halk Kütüphanesi, Hüseyin Yavaş
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
73 yaşında, Halk Kütüphanesi’nin en yaşlı üyesi
Yorumlar
Haber Yazılımı