Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 12:28 Bu haber 1807 kez okundu
 
4. Tales Matematik Festivali başlıyor
T.C. Efeler Belediyesi katkılarıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Tales Matematik Festivali’nin Tanıtım toplantısı Efeler Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.
BİLİM Haberi
4. Tales Matematik Festivali başlıyor

AYDIN- 11 -12 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan festival Başak Eğitim Kurumları'nda gerçekleştirilecek. 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. Ve 10. sınıflardan binlerce öğrenci, hem final uygulamasına katılacak hem de Tales Matematik ve Geometri Müzeleri, 3D Anatomi Belgesel Gösterimi, Açık Hava Bilim Parkı ve Ali Kuşçu Gezegenevi ile hafta sonunu serüven gibi yaşayacak.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde festival havasında düzenlenen final uygulamaları ile Efeler İlçesi’nde Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirler ile matematik turizmi başladı. Bu yıl şehir dışından gelecek olan katılımcılar Efeler’deki konuklama merkezlerinde rezervasyonları doldurmak üzere. Efeler İlçesi’nin turizmini canlandıracak olan Matematik Festivali, ürün ve marka standartlarına da zenginlik katacak.

Aydın’ı marka şehir yapma konusunda bir fırsat doğduğunu, bu fırsatı değerlendirmek istediklerini ve o nedenle bu festivale destek verdiğini ifade eden Başkan Atay, ‘’Aslında ben onlara teşekkür ediyorum. Çünkü onlar bir şeyleri yaratıyorlar, biz sadece yerel yöneticiler olarak, siyasetçiler olarak onlara destek oluyoruz. Doğru insanları doğru gençliği buluyorlar. Ülkenin geleceği olan, bekli de ilerde çok önemli buluşlar yapacak olan çocuklarımızın ufuklarını açıyorlar. Onun için bu çalışmalarından dolayı ve Efeler İlçesi’nde oldukları için gurur duyuyorum’’ dedi.

Amaçlarının tüm akademik başarıların temeli oluşturan Matematik Bilimi’nin sevdirilmesi ve özendirilmesi olduğunu ifade eden Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu temsilcisi F. Alp Apaydın, ‘’Ulusal düzeyde ortak bir matematik kültürünün oluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını, yaratıcı matematik düşünce sistemlerinin geliştirilmesini sağlamak festivalimizin amacını oluşturmaktadır.’’ dedi. Alp Apaydın vermiş olduğu desteklerden dolayı efeler Belediyesi Başkanı Fatih Atay’a teşekkürlerini iletti.

Efeler İlçesi’nin ulusal çapta düzenlenen Tales Matematik Festivali’ne 51 ilden 447 okul, 3 bin öğrenci ve ailelerine ev sahipliği yapması bekleniyor. Ülkemizin matematik dehalarının belirlendiği sınava beş gün kala Türkiye’nin her yerinden öğrenciler heyecanla hafta sonunu bekliyor.

T.C. Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, Tales Matematik Müzesi Kurucuları F. Alp Ayaydın ve Metin Akyol’un katılımlarıyla Aydın Şükran Güngör Salonunda gerçekleşecek olan festivalde 11 Haziran 2019 tarihinde dereceye giren tüm öğrenciler ödüllendirilecek.

Festivalde, 51 ilden toplam 447 okul katılacak sınav oturumları ise saat 10.00 ile 16.00 arasında olacak.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Başak Eğitim Hizmetleri, M. Fatih Atay, Tales Matematik Müzesi
Yorumlar
Haber Yazılımı