Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
17 Ocak 2017 - Salı 13:10 Bu haber 1632 kez okundu
 
300 yıllık Latmos Dağı geleneği müzede
Söke Belediyesi Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evi’ne bir anlamlı bağış da Demirçay Mahalle Muhtarı Hüseyin Aydın Kulaksız’dan.
KÜLTÜR Haberi
300 yıllık Latmos Dağı geleneği müzede

AYDIN- Teknolojinin günlük yaşamda yerini almasından sonra 50 yıl önce atıl hale gelen zeytinyağı şırnaları müzede yeniden canlanacak.

Demirçay Mahalle Muhtarı Hüseyin Aydın Kulaksız, yaptığı açıklamada, “Sarıkeçili Yörüklerinden olan Atamız Hacı Mehmet Donsuz, 1700’lü yıllarda Muğla ilinin Gökova yöresinden bu yöreye gelerek Demirçay Köyü’nü oluşturmuşlar. O günlerin zor yaşamında zeytinden yağ elde edebilmek için çam ağaçlarından Şırna yapmışlar. En büyük atamız Hacı Mehmet Donsuz’la başlayan ve elli yıl öncesine kadar yaklaşık 300 yıl beş kuşak bizim ailemiz bu şırnaları kullanarak zeytinyağı elde etmişler. Günümüzde teknolojiye yenik düşen bu geleneğimizin Söke Belediyesi Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evi’nde tekrar yaşatılması çok olumlu bir düşünce” dedi.

Yöre kültürünün sergilenmesi yönünde hazırlık yapılan Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evi’ne yapılan bağışların önemine dikkat çeken Söke Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran, 300 yıllık zeytinyağı geleneğinin Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evine taşınmasına katkı veren Demirçay Mahalle Muhtarı Hüseyin Aydın Kulaksız’a teşekkür etti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Söke, Süleyman Toyran, Söke Belediyesi
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
300 yıllık Latmos Dağı geleneği müzede
Yorumlar
Haber Yazılımı