Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 12:37 Bu haber 568 kez okundu
 
12 Eylül, varlığını sürdürmektedir
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “12 Eylül antidemokratik uygulamalarla, darbe Anayasasıyla, özgürlüklerin ve demokratik hakların iktidar eliyle yok edilmesi sonucu bugün de varlığını sürdürmektedir” dedi.
SİYASET Haberi
12 Eylül, varlığını sürdürmektedir

Bilgi Koleji

AYDIN- 12 Eylül Askeri Darbesi’nin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “12 Eylül! Üzerinden 38 yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemiz 12 Eylül darbesinin yaralarını hala saramamıştır. Darbecilerle ve darbeci zihniyetle somut ve samimi bir hesaplaşma yapılamadığı sürece de darbeciliği yok etmek mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Çankır, “12 Eylül darbesinden sonra yüzlerce insan asıldı, yüzlerce kişi faili meçhul cinayetlere kurban gitti. Binlerce insan tutuklanıp yargılandı, işkence gördü, fişlendi. Gazeteler kapatıldı, kitaplar toplatıldı, yakıldı. Siyasi partiler, sendikalar, STK’lar kapatıldı. Toplumda izleri hala silinmeyen yaralar açıldı” dediği yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

“Adalet, özgürlük ve demokrasi isteyenlere karşı uygulanan şiddet ve baskılar, Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine karşı karanlık saldırılar, 12 Eylül’de olduğu gibi bugün de devam etmektedir.

Halkın iradesini, meclis iradesini hiçe sayan, ister sivil, ister askeri olsun, her türlü anlayış ancak darbeci olarak nitelenebilir.

Cumhuriyet Halk Partisi, tarihi boyunca ister askeri, ister sivil olsun tüm darbelerin, darbeci girişimlerin karşısında olmuş, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Ne yazık ki ülkemiz bugün darbelere karşı mücadele adı altında demokrasiden uzaklaşmış durumdadır. Unutulmamalıdır ki antidemokratik her girişimin defansı, daha fazla demokrasi, aydınlanma ve özgürlüktür.

12 Eylül antidemokratik uygulamalarla, darbe Anayasasıyla, özgürlüklerin ve demokratik hakların iktidar eliyle yok edilmesi sonucu bugün de varlığını sürdürmektedir.

Eşit, özgür, demokratik ve çağdaş bir Türkiye için tüm darbeler ve darbecilerle, hesaplaşılmalıdır.

Darbelerin çaresi, demokrasiden ödün vermek ve hukuksuzluk değildir. Darbelerin panzehiri adalet, demokrasi ve özgürlüktür!"

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP; Ali Çankır, 12 Eylül
Yorumlar
Haber Yazılımı